Best Viewed with Microsoft Internet Explorer?

November 16th, 2006

Hani kimi sitelerde yazıyor ya: “En iyi Mircosoft Internet Explorer ile izlenir.” Bence izlenmez.

Bir iki haftadır bir sitenin tasarımını güncellemeye çalışıyorum. özenti veya değil tablosuz dizayn akımına kapılmak istedim. Bu tasarımda “table” etiketlerini dizayn amacıyla kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınılıyor. Ayrı bir dosyada CSS tanımlamaları ile HTML belgesi öğelerini düzenleniyor. Eğer CSS gösterimini kapatırsanız tüm içerik resmi belgeler gibi alt alta sıralanır. Mesela Wikipedia’nın sitesi bu prensiple düzenlenmiş.

Neyse asıl mesele bunları hazırlamak değil. Bunları gösterebilmek. Benim kullandığım 3 gezgin var: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera. Kafamda bir tasarım var. Menü kutuları, “li” etiketi ile birbirinden ayrılsın, üstlerine gelince arkaplan rengi değişsin. CSS 1′de bu işi tüm kutuya yaymak mümkün değildi. Zira yalancı sınıfdenilen ”:hover” sınıfı sadece bağlantı etiketi ”a” etiketine uygulanabiliyordu yani ”a:hover”. Fakat benim istediğimi yapmak için bu yalancı sınıfı “li” etiketine uyguladım. Tabii ki bunun için CSS 2 destekli bir gezgin lazım. Fakat şu anda piyasada sıklıkla kullanılan yukarıdaki üç gezginin son bir iki sürümü CSS 2′yi destekliyor. Fakat gelin görün ki sadece Opera ve Firefox istediğimi yapıyor. Zira, Microsoft Internet Explorer, 6 versiyonunda CSS2 yi doğru dürüst gösteremiyor. Zaten bu versiyonun Windows versiyonunda kutulama hatası olduğu biliniyor. Fakat işgüzar yazlımcı Microsoft 7. sürümüne kadar bu hatayı düzeltmedi.

Ben zaten çok sık kullanmıyorum. Fakat siteyi ziyaret eden kişilerin çoğu bu gezgini kullanıyor. Yani bu hataların etrafından dolaşmak zorunluluğu ister istemez bizim sırtımıza yükleniyor. işte tam bu sebepten Explorer’a özel sitelerin neden yapıldığını anlayamıyorum. Tabii ki AJAX desteği en yüksek kalitede IE’de var fakat CSS2 dahil bir çok şeyi en güzel gösteren gezgin Opera isterseniz test edin buradan. Görmeniz gerekenler altıgen hücreler. Fare imleci ile gezdikçe hücreler renk değiştiriyor. Ama göremiyorsanız hangi gezgini kullandığınızı bir daha kontrol edin.

erty

Köşedeki tüm yazılar :

konuk yazarlar


Köşeler

En Son Yazılar