Favori iPhone APP larım – Yeni başlayanlar için ifon

May 28th, 2008

 Favori iPhone APP larım Yeni başlayanlar için ifon

http://www.ziphone.org ile ifonu kırıp, kendine getirdikten sonra giriyorsunuz installer a. All app kısmından arama şeysinden aşağıdaki app ların adının birazını yazıyorsunuz, size getiriyor. Eğer gerekliyse (gerekli) BSD subsystem gibi ön-zımbırtıları da yüklemeyi ihmal etmeyin. Her yeni ifon alan başıma ekşidiğinden ve herkese aynı şeyleri en azından bir süreliğine anlatmam gerektiğinden, önce kişisel üşengeçliğin prodaktiviteye çevrilmesi (bu çok zor birşey aslında), sonra da insanlığa gerçek anlamda faydalı olma, yeni başlayanlara yol gösterme yada ifonu göçenlerin yeniden yapımına yardımcı olma gibi gibi sebeplerden ötürü uzunca bir yazı oldu. Birnevi ‘iphone for dummies’ de oldu. işte yarım seneden uzun ifon kurcalamalarım sonunda en faydalı bulduğum APP lar (rastgele sıralama)

* Ulen neymiş bu teknoloji der de iphonesuz duramayacak gibi olursanız, ipod touch ın da bu APP ların çoğunu çalıştırdığını hatırlatayım.

NEMUSSYNC
google takviminizle ifonu senkronize ediyor, şifremi app’ a girerken tereddüt etsem de, caponlar yapıyor.

VIDEORECORDER
video çekiyorsunuz. 30 sn deneme sürümü sınırı var. emaille gönderebiliyorsunuz yada youtube a yükleyebiliyorsunuz. mp4 olarak eposta gönderimi konfirmedir. youtube henüz denemedim. mahkeme erişimi engellemeye devam ederse bir süre daha deneyemeyeceğim.

POCKETTOUCH
Siyah, çok karanlık bir ekranla sürekli açık duran APP az benzin yakıyor ama cebinizden yada daha kolaylıkla sağa itme sonraki şarkı, yukarı çekme ses açma, tek dokunmak pause-play. Kaptınız sanırım olayı.

VNSEA
Herhangi bir VNC protokolüne bağlanıp, uzaktan bilgisayarınızı kontrol etmenize yarıyor. VNC diye google da aratın, istediğiniz birini yükleyin. RealVNC yi denedim, ücretsiz versiyonu konfirmedir. VNC Server’ ı bilgisayarda çalıştırırken, ADSL modeminizden yada tahminen öğreneceğiniz bilgisayarınızın LOCAL IP sini (192.168.2.2, 2.3, 2.4 gibi birşeydir) bu APP a yazıp bağlanın ve mutfaktan şarkı değiştirip, gtalk muhabbetinize devam etmenin dayanılmaz hafifliğini yaşayın.

TOUCHPAD PRO
VNC protokolü ile bilgisayara bağlanıyorsunuz (yukarıda tarif ettiğim yöntemle) ifonunuzu touchpad olarak kullanın, ekranı VNSEA gibi görebilmek için ücret ödemeniz gerekiyor bunda.

iFLICKR
çektiğiniz yada çekeceğiniz fotoğrafları flicker hesabınıza atıyor. ücretsiz flickr larda 200 fotoğraf sınırı var, sınıra gelince eski fotolar ‘fade out’ oluyor.

SENDPICS
Fotoğrafları epostalıyor. Blogger gibi bir yerden blog açıp, e-posta ile bloglamayı aktif hale getirirseniz direk blog adresine mail atıp, blog entry de yazmış olabilirsiniz. Tak foto çek, başlık yaz, maille, dünyaya yayındasın. Havadan ve toplam 50 saniye.

SENDSONG
Bir arkadaşınıza ifondan bi parça dinlettiniz, çok hoşuna gitti. Bağlantı hızınıza bağlı olmakla birlikte yaklaşık 3-5 dakika içerisinde mp3 ü ona emailleyebilirsiniz.

MXTUBE
çok kullanmamış olmakla beraber, youtube dan direk video çekebilmenize ve offline izlemenize olanak veren bu APP faydalı olabilmektedir. çok birden yüklenmeyin, göçer. ifon da insandır. Onun da insan gibi yaşamaya hakkı var. Kime tıklasan 10 vidoyu aynı anda indir diye, kim olsa göçer.

SMARTRSS
RSS izlemek için bi APP, değişik alternatifleri olmakla birlikte hızı ve kullanılabilitesi yönünden pratik. Bir de şu http://www yi yazdırmaktan bıkmadı mı program geliştiricileri? Ben yazmaktan BIKTIM DA! Hele ifondan. tın tınnn..

FLASHLIGH
haha, deyip geçmeyin. Karanlıkta 4×4 ek farı gibi aydınlatıyor. Handy.

COMPASS
Güneşe göre yer tayini. Yarımküre ve coğrafi konuma göre ayar çekiyor mu bilmiyorum. iPRAY diye namaz vakitlerini gösteren bir programın çok harika (coğrafi konuma uygun) bir pusulası vardı ama sonraki versiyonlarda paralı yaptılar. Sevap mı, para mı? Neyse, compass da iş görür. Dağda öldürmez, yol buldurur. Gündüz only.

BOSSPREFS
Bazı hizmetleri (SSH, bulutut, wifi, edge, mail) açıp kapamaya yarıyor, edge gibi bazen fatura getırıbıl şeyler olursa kapayabilirsiniz.

ULCTL
Herkesin atom karıncayı görünce oyun sanıp ilk tıkladığı program. Oyun değil. Oyun değildir. Oyun hiç değildir. çalışan prosesleri gösterir, isterseniz başlatır durdurur kapatır çamaşırları yıkar.

MULTITOUCH
Hiçbir işe yaramasa da, Tom kuruzun oynadığı minority reporttaki gibi iki parmakla fotoğrafı çevirip zumlayıp arkadaşlara teknoloji-showcase yapabilirsiniz. Nedir bu ifonun olayı diyen herkese gösterdiğim yegane şey.

iRADIO
Internet radyosu. Var mı ötesi. Test aşamasında ama CD kalitesinde çatır çatır çalıyor. Bağlantınız müsade ettikçe tabi.

LOCATE ME
Baz istasyonlarından kayıtlı olanlarını veritabanından sorgulayarak tirayungıleyt edip yaklaşık yerinizi buluyor. Buluyor hakaten.

PDF VIEWER
Yaklaşık 10 mbyte a kadar PDF dosyalarını çatır çatır gösteriyor. Fazla büyük dosyalarda (Türkiye karayolları haritasını denemiştim) sorun çıkarıyor ama onu da %50 küçültüp denediğimde kaldırdı. çoğu şehirlerarası anayollar gözüküyor, dahası nedir yani.

iAWAKE2
ifon uykuda bile olsa wifi gibi hizmetleri app ların kullanabilmesine yarıyor. Bilgisayardan winscp ile SSH dan ifona bağlanıp uzun dosya çekip / kopyalarken bağlantı gitmesin diye kullanmak üzere kurdum bugün ama henüz test edemedim. çalışır heralde.

SEARCH
Contaklarda ve kalenderde arama yaptırabiliyor. On-the-go yani yazdıkça aradığından çok kontaklılarda faydalı olabilir.

SMBPREFS
Summerboard yani ikonların topluca bulunduğu ve sağa sola kaydırdığınız ana menünün temalarını osunu bosunu değiştirmeye yarıyor. Psikolojik olarak ifonu kastığını düşündüğümden ve sadeliği sevdiğimden default tema yada benzerlerini kullanıyorum zaten.

SPRINGDIAL
Süper bi teknoloji. istediğiniz kontak kişisini afedersiniz bir düğme mahiyetine sokup, anaekranınızdan tek dokunuşla arayabiliyorsunuz. Gezerken yanlışla arananları saymassanız çok piratik bişey. Speeddial diye birşey var, o app a girdikten sonra içerden arıyor, çok yanlış aramaya başlarsanız onu denersiniz.

SKETCHES
Parmaklarınızla çizikler çiziktirebilirsiniz, eğlenceli.

LOCATIONS
Tüm dünyadan canlı webcam görüntüleri. Kaynak ekleyebilirsiniz. Köprü geçişleri de eklenebilse istanbul’ da çok kullanışlı bir hal alabilü.

LYRICS – TUNEWIKI
çalan şarkının sözlerini gösteriyor. Nete bağlı olmanız gerek sanırımsam.

VNOTES
Faydalı. Voice notes, ses notları. ifon da mesaj yazarak not almanın pek pratik olmadığı düşünülürse sesi direk kaydetmek en temizi.

SHOWTIME
Video kayıt. ifondan ilk video kaydı çıkaran program. Diğer video-recorder daha faydalı, zira direk mailleyebilir, youtuba a da çakabilirsiniz.

WALLPAPER
Bağlı olan herkesin duvarkağıdını görebilir, galerinize ekleyebilir yada direk volpeypırınız yapabilirsiniz. Eş dost çocuk bebek çekip koyan yada ırkçı (hitler, itler), saldırgan, iğrenç yada müstehcen duvarkağıdı olanlara dikkat. Report ile fişleme yapabilirsiniz. Ama genel olarak güzel duvarkağıtlarını ard arda geçtiği renkli ve featured bi APP.

iLEVEL
Elinizde matkap, duvarınıza raf çakmaya uğraşırken nasıl olup da tam yere yatay olduğunu bileceğinizde kafanız karıştığında gibi sonunu göremediğim bir girişten sonra özetlemek gerekirse su terazisi. Güzel, faydalı, eğlenceli.

MOBILECAST
Kullanmasam da podcast leri indirmenize yada itunes ile sync etmenize gerek kalmadan direkman çakıp indirip izlemenize olanak veriyor, tanıyor, müsade ediyor.

WILDEYES
XLS DOC gibi çeşitli faydalı dosya türlerini ifonunuz içinde gezinip gözüktürme app ı.

PHONEZAP
Herhangi bir fotograf çekip, sitesine coğrafi yeriyle aplod ediyorsunuz, böyle bir arşiv oluşturma çabası bir sinerji. Kendi adıma programın 30 sn lik ringtone maker özelliğini daha çok kullanıyorum.

INTELLI SCREEN
Henüz bugün keşfettiğim canavar bi app, kilitliykenki anasayfanızda duvarkaadınız üzerine manzarayı bozsa da son SMS, eposta ve arama geçmişi, weather, feedler yada yaklaşan takvim etkinlikleri gibi güzel ve faydalı şeyleri özetcenek koyuyor. Kullanılıbıl.

BOSSTOOL
çok app yüklerseniz yeriniz dolar (300 mbyte, 8 gb den ayrı bir bölümdür, app lar 300 e kurulur default) 300 mbyte lık yerden diğer daha geniş 8 gb lık mp3 videolarınızın vb durduğu yere bazı şeyleri aktararak kazanç sağlayabilirsiniz, yoksa ifon göçebilir yeri kalmazsa. Programın içinden Free Disk Space diye girip önce fontları, sonra ringtone ların yerini değiştirerek rahatlarsınız. App ları değiştirmenize pek gerek kalmaz 50 tane oyun yüklemedinizse.

Åžu anda uninstall dan baktığım ifonuma yüklü APP lar listesi (göçer möçer silinirse diye bir listesi burda bulunsun hem de siz yukardaki şeyleri yüklemeden önce network ve system dekileri bi kurarsınız diyerekten faydalı bir liste)

TURKCE IPHONE
Appsupport (Arayanlarda numaralar gözüküp, isim gözükmeyince)
Mobile Enhancer – ne işe yarar bilmem
Türkçe Dil
Türkçe Q Klavye
Åžebeke logoları (sol üstün janjanlısı)

DEVELOPMENT
Jiggy
Jiggy Runtime
PHP
TCL

iCLARIFIED
Safari Download Plugin

MULTIMEDIA
iFlicker
iPhone Video Recorder
iRadio
Locations
Lyrics
MobileCast
MusicQuiz (random müzik çalıyor, erken bildikçe daha çok puan)
mxTube
PhoneZap
SendPics
SendSong
ShowTime
TuneWiki
uPoze (flickr a foto göndertir)
VoiceNotes
Wallpaper

NETWORK
Bookmarklets
Lighttpd
Pure-FTPd
smartRSS
VNsea

PRODUCTIVITY
Collage (herkes bi foto çeker gönderir abik bi bütün oluşur)
IntelliScreen
Sketches
SpringDial

SOURCES
BigBoss beta experimental (kobay ifonlar)
BigBoss recommended (daha stabil app lar)
Community Sources
iApp-a-Day

SYSTEM
BSD Subsystem (ilk kurmaniz gerekenlerden biri)
Installer
NemusSync
OpenSSH
Summerboard

TOYS
Flashlight
Multitouch

TWEAKS 1.1.2
Contacts | Home screen (ikon olarak contacts ekler, tek dokunusla kontaklardasınız)

TWEAKS 1.1.4
Region Patch (Arayanlarda numaralar gözüküp, isim gözükmeyince)

UTILITIES
BossPrefs
BossTool
Compass
Converter (Unit converter, km mile çevir vb)
iAwake2
iLevel
iToggle
LocateMe
MapsOffline (Maps cache dosyasını değiştirerek farklı bölgeleri offline izlemek, 2 mbyte bi dosya)
PDFViewer
Search
SendFile
SpeedDial
Touchpad Pro
Ulctl
WildEyes! for Safari

- Burak Bakay

iphone foto blog
http://burakbakay.blogspot.com/

yeni başlayanlar için ifon ve favori APP lar
https://warnerblade.com/w/favori-iphone-app-larim-yeni-baslayanlar-icin-ifon

guzel bi kaynak

turkce bitane daha
http://niffob.com/

iphone ile ilgili yabanci siteler

http://blog.psmxy.org/

http://easyselltrade.com/?p=61
http://iphonejtag.blogspot.com/
http://www.hongkiat.com/blog/17-iphone-applications-you-should-install/
http://turkishiphone.blogspot.com/
http://www.everythingicafe.com/forum/iphone-modifications/link-to-many-usefull-guides-and-links-20158.html
http://www.simplifymedia.com/
http://11246unlock.com/index.asp
http://www.iphoneatlas.com/
http://cre.ations.net/creation/ibrickr
http://iphone.unlock.no/#how-to-downgrade-and-virginize-baseband
http://www.iphonehacks.com/
http://www.hackthatphone.com/
http://www.iphone-hacks.com/
http://iphone.exploit.org/pxl/index2.html
http://modmyifone.com/forums/

Köşedeki tüm yazılar :

mouse gestures,toz ve çamur


Köşeler

En Son Yazılar