kontrol edemediklerimiz

January 8th, 2009

Biz kırmızı ışıkta beklerken arkadan gelen ağır yüklü tırın frenlerinin sağlamlığını kontrol edemeyiz. içinde oturduğumuz binanın çürüyen sütunlarını ve malzemesinin kalitesini kontrol edemeyiz. iç organlarımızdan birinde kontrolsüz bir şekilde çoğalan kanserli hücrelerin bağışıklık sistemimiz tarafından tamamen yokedildiğini kontrol edemeyiz. Hayatımızda kontrol edemeyeceğimiz bir çok şey var. Ancak kontrol edebileceğimiz şeyler de yok değil;

Kiminle nasıl konuşacağımızı, hangi tonla konuşacağımızı ve ona neleri söyleyeceğimizi kontrol edebiliriz. ilgi gösterip göstermeyeceğimizi, önemseyip önemsemeyeceğimizi, kendi gücümüz dahilindeki işleri yapıp yapamayacağımızı kontrol edebiliriz. Kimi yada neyi seveceğimizi kontrol edebiliriz. Hangi olayı nasıl yorumlayacağımızı, nasıl yaklaşacağımızı kontrol edebiliriz.

Kontrol edemeyeceğimiz şeyler üzerine yoğunlaşıp, fikir yürütüp, kendimizi gereksiz yere yoracağımıza kontrol edebileceklerimiz üzerine enerjimizi harcamamız daha mantıklı bir seçim olacaktır.

- Burak Bakay

Köşedeki tüm yazılar :

toz ve çamur

Wıbıl:


Köşeler

En Son Yazılar