MSN Skandalı

October 14th, 2005

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir olayı paylaşmak istedim.
Türkiye gündemini meşgul eden lüzumsuz olayların birinde satır arasında çok önemli ayrıntılar vardı. Lüzumsuz gündem parçası olan Gamze özçelik e tecevüzle suçlanan Gökhan Demirkol adlı şahsın MSN de yaptığı chat konuşmaları gazetede görebilme imkanına sahip olduk. Peki nasıl mı? AKÅžAM gazetesinde şöyle bir açıklamaya rastladım : Bu MSN Messenger kayıtlarına GSM şebekeleri, Türk Telekom ve Microsoft Türkiye nin işbirliğiyle ulaşıldı.
Yoksa Microsoft Türkiye, bizim bilgimiz dışında, yaptığımız tüm konuşmaları kendi bilgisayarlarına kayıt mı ediyor?
Oldukça ilginç gerçekten. Türkiye de 4 milyon, dünyada ise yaklaşık 170 milyon MSN kullanıcısının varlığını düşünürsek bu olayın önemi daha da iyi anlaşılıyor. çünkü bu olay tüm MSN kullanıcılarını çok yakından ilgilendiriyor.
Programın kullanıcıları çok iyi bilir ki MSN programı normalde konuşmaları kaydetmez. Konuşmaların kaydedilmesi için menüden gerekli değişiklikleri yapmanız gerekir.
Ancak haberi okumaya devam ettiğimizde görülüyor ki Gökhan Demirkol un bilgisayarı üzerinden hazırlanan bilirkişi raporunda kendisinin MSN ile yaptığı tüm konuşmalar bulunmakta.
Tam bu noktada insanın aklına en basit açıklama geliyor : Ne olacak ki, Gökhan Demirkol, menüdeki gerekli değişikleri yapmıştı ve de bu sebeple de yaptığı konuşmalar da kayıtlıydı.
Ancak haberin devamında da bu tür bir ibare vardı : Türk Telekom, Gökhan Demirkol un bilgisayarının IP adresini verdi. Microsof Türkiye de kendi kayıtlarından Demirkol un yaptığı konuşmaları çıkardı!
Buradan da çıkarılacak sonuç da Microsoft un MSN de yaptığımız tüm konuşmaların kaydını tuttuğudur.
Bu olayın ardından herkes Microsot Türkiye den bir açıklama bekledi ve o açıklama da gecikmeden geldi.
Yapılan açıklamada MSN Messenger kullanıcısının yazışma içeriklerine ait hiçbir bilgi kesinlikle kayıt altına alınmamaktadır denildi.
Bu durumda insanın aklı karışıyor tabiki. Kim doğru söylüyor, kim izliyor, kim kaydediyor vs. vs.
Ancak şu bir gerçek ki Microsoft Türkiye nin MSN kayıtlarımızı, özel görüşmelerimizi saklıyor olması tahmin edildiğinden büyük bir skandal ortaya çıkarır. Telefon gibi iletişim araçlarının dinlenilmesi, takip edilmesi yetkisinin bile istihbarat Teşkilatının elinden alınıp Başbakanlığa bağlı bir birime verildiği ortamda, savcılıktan izin dahi almadan yapılan böyle bir işlemin sonuçlarını varın bir de siz düşünün!
çünkü Messenger aracılığı ile bir metin gönderdiğiniz metinler saklanıyorsa, büyük bir veritabanı oluşturuluyor demektir,ki bu veritabanı aracılığıyla istediğiniz herhangi bir kelime ile kolaylıkla arama yapabilir, istediğiniz kişiyi izleyebilirsiniz.
Tüm bunlara ek olarak MSN ile SMS servislerinin de benzer teknik yapıya sahip olduklarını eklersek olay daha da vahim bir hal alıyor. Teknoloji geliştikçe sır kavramı anlamını yitiriyor.
Ne diyelim, artık yorum sizin…Daha dikkatli olmak lazım…

-marvin

Köşedeki tüm yazılar :

genel

2 adet wıbılan wıbılana Durma, sen de wıçkır:

  • 1. Kelebek  |  October 14th, 2005 at 18:44

    bu haber benim de dikkatimi çekmiÅŸti ama açıkcası çok ÅŸaÅŸırmadım Türkiye’de özel diye bir ÅŸey yok. hep telefonlarımız dinleniyor, maillerimiz mesajlarımız taranıyor ama bizim haberimiz bile olmuyor dahası öğrendikten sonra bir ÅŸey de yapamıyoruz. biz bu duruma alıÅŸtık microsoft da dinlese,görse o msjları birÅŸey olmaz alıÅŸtık artık.. Maalesef… ama yine de böyle bir mesaj saklama olayının microsoft tarafından yapılıyor olması mantıklı gelmiyor. yoksa çok mu iyimserim?

  • 2. blade  |  October 15th, 2005 at 14:53

    haberlesmelerin izlendigi ve sanal yoldan yapilanlarin ise izlenmesinin asiri derecede kolay oldugu bilinen bi gercek. bu konuda rahatsiz olan kisilerin sifreli chat vb secenekleri kullanmalari her zaman mumkun olmaktadir ve mumkun oldugunca server bagintili degil de, p2p mantigiyla calisan chat programlarinin tercih edilmesi gibi bir yontem de takip edilebilir. konuyu gundeme getiren olayla ilgili bir yorum yapmak istemiyorum.

Wıbıl:

Buraya wıbılanlar:  | 


Köşeler

En Son Yazılar