Bir integral memleketi: çin

November 7th, 2006

çin, günden güne tatlanan bir pasta durumuna geldi. Günden güne bu pastanın sevenleri çoğalıyor. ilk etapta üretim merkezi gibi bakılan çin, yavaş yavaş pazar haline de geliyor.

AMD’nin çin pazarındaki yüzdesini geliştirmek için çabaları üzerine bir haberi okurken aklıma geldi. çin, milyonlarca insanın barındığı bir ülke. Atraksiyonları: ucuz iş gücü, geniş pazar.

integral alırken öncelikle ufak parçalar tanımlarsınız. Onlar o kadar ufaktır ki, kendi başlarına ihmal edilebilirler. Fakat, bir integral alırsanız, elinizde ihmal edilemeyecek büyüklükte bir sayı olur. Bence ekonomi çevreleri işe böyle bakıyor: işçilerin sosyal güvencesi mi? Zaten ihmal edilebilir küçüklükte. Ama toplam iş gücü? o zaman bir şeyler diyebiliriz. Aynı şekilde ufak ufak integraller alaraktan (bu yazıdaki manasıyla integral) para kazanan adam normal koşullarda zengin olmayabilir. Ama çin o kadar çok geniş ki bir integral alıyorsunuz. Büyük bir pazar ortaya çıkıyor.

çin üzerine pek bilgim yok ama iki üç dolar para için çok rezillikler çekildiğini National Geographics (Milli Coğrafya icon biggrin Bir integral memleketi: çin ) dergisinde okudum. O kadar büyük bir nüfun içinde tek başına yalnız bırakılanlar hep ihmal ediliyorlar. Ve bu çok üzücü.

Köşedeki tüm yazılar :

konuk yazarlar


Köşeler

En Son Yazılar