Televizyondan nefret ediyorum

July 4th, 2008

photo 788616 Televizyondan nefret ediyorum

Ben deli oluyorum televizyona, tam anlamıyla bi’ aptal makinesi.

Ne izleyeceğini tam anlamıyla seçememen bi’ yana; reklamlar, filmlerin dublajla mahvedilmesi, amacı olmayan saçma sapan programlar, yarışmalar, kavga dövüş tiyatroları…

Tamamen saçmalık gibi geliyor, mantıklı tek birşey bulamıyorum içinde. Entellektüel bi’ insanın en bi’ uzak durması gereken cihaz.

Haberler izlenebilir, tek mantıklı işe yaradığı şey. Onda da bir kanalda ülkede savaş var zannedersiniz, diğer kanalda ise süt-liman. Orta yol yok, objektiflik, tarafsızlık yok. Bir tek işe yarayacaktı, onu bile tam yapamıyor.

Oturup kırk yılda bir film izlemeye yarıyor derseniz de, o da anca ingilizce bilmeyen teyzeler amcalar için dublajla tüm mimikler, oyunculuk ve konsepti devrilmiş birşey çıkmış oluyor ortaya. Filmler çıktıktan aylar seneler sonra, bir de her tarafı kırpık kırpık kesilmiş. Reklam aralarını (yada film araları?) saymayın bile.

öyle birşey..

Tv izlerkenki beyin aktivitesi, uyurkenkinden daha azmış. Zaten beyin uyurken gündüz algıladıklarını tekrar ederek ‘esas’ öğrenmeyi gerçekleştiriyor.

Ama tv izlerken hiçbirşey yapmıyorsunuz. Düşünmüyorsunuz, seçmiyorsunuz bile, hazırı olduğu gibi, yorumlandığı şekilde alıyorsunuz.

Bilgisayar ve internet varken televizyona ASLA diyorum.

Allah televizyona kadar düşürmesin bizi..

Köşedeki tüm yazılar :

mouse gestures,toz ve çamur


Köşeler

En Son Yazılar