Yaz aylarında biraz olsun rahatlayan istanbul trafiği

July 4th, 2008

 Yaz aylarında biraz olsun rahatlayan istanbul trafiği

En önemlisi olarak okulların tatile girmesi ve tabi siz ekmek parası kazanacağım diye kıvranırken yüzbinlerin tatil yapmak için kaçım kaçım kaçınması sayesinde nefes almanın bile imkansız hale geldiği istanbul trafiğinin rahatlamasından bahsediyoruz.

Belki gerçekte böyle bir rahatlama yok, yada sizin seyahat sürenize etkisi yok. Ama en azından piskolojikman böyle bir yanılsama ile kafadan rahatlamaya çalışmaya çalışmak da çok görülesi bir davranış olmasa gerek.

Gerçekten trafik yoğunluğunun hiç bitmediği yerlerden özellikle sabah ve iş çıkışları uzak durabilirseniz kısmen rahatlamanız olası. Köprü trafiğini söylemeye gerek yok ancak eğer sabahları Avrupa’ dan Anadolu’ ya geçiyor ve akşam tersini yapıyorsanız, trafik yoğunluğunun tersine akıyorsunuz ve rahatsınız demektir. Bir diğer espri de alternatif yolları bilmek, genelde tıkanan otoban güzergahlarından uzak durmak. Karşıda bir buğu, bir hüsran görürseniz hemen kenarlara kaçabilmek. Toplutaşımada ise durağınızı iyi bilmeniz gerek, cadde ne kadar işlek olursa olsun iş çıkışları otobüsler ardı ardına dolu geçebilir. Aktarma yapacağınız yerleri de iyi seçin, daha uzun mesafe gidip daha kısa sürede gitmeyi her zaman tercih edin. Küresel ısınma demeyin, araçlar dururken de benzin tüketiyor. Ayrıca siz yolda tıkanırken, arkadaki yüzlerce aracı da tıkamış oluyorsunuz.

Yine de en iyi çözüm hiç motorlu taşıtlara bulaşmamak, haftada 1-2 kere değişiklik olsun diye binebilirsiniz, aa teknoloji! diye haykırmak için. istanbul gibi bir yerde işten eve yürüyebilenlere ne mutlu!

 Yaz aylarında biraz olsun rahatlayan istanbul trafiği

Köşedeki tüm yazılar :

toz ve çamur


Köşeler

En Son Yazılar